Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Autystycznie Aktywni”

Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła w obecnym roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Autystycznie Aktywni”, mającym na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat spektrum autyzmu, oraz zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem i ich rodziny.

BANK ZADAŃ:

Zadania obowiązkowe:

1. Dzień Świadomości Autyzmu – organizacja obchodów w placówce / kwiecień 2023r.
  2. Przeczytane – polecane” – przygotowanie listy/ wystawy proponowanej literatury poświęconej spectrum autyzmu.
  3. Niebieska skrzynka życzeń” – wyeksponowanie miejsca w placówce,
    w którym osoby w spectrum autyzmu mogą pozostawiać swoje prośby
    i życzenia.

Zadania do wyboru:

1. Zawieramy przyjaźnie” – wymiana pocztówkowa (koniecznie
    z wizerunkiem miejscowości) z życzeniami okolicznościowymi pomiędzy placówkami biorącymi udział w projekcie / mile widziany okres świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Dni Autyzmu .
  2. Zaświeć się na niebiesko” – niebieska rewia mody lub fotobudka
    (w klasie/grupie/placówce).
  3. Tacy jesteśmy” – co lubimy?, czego nie lubimy? Prezentacja.
  4. Każdy ma talent” – prezentacja talentów naszych uczniów / podopiecznych.
  5. Słynni ludzie z autyzmem” – wyszukiwanie informacji i ciekawostek
    w różnych źródłach informacji; zaprezentowanie ich na forum społeczności placówki (np. gazetka, prezentacja multimedialna, filmik).
  6. Zrozum mnie…” – list osoby w spectrum do społeczeństwa.
  7. A jak autyzm” – układamy literkę A (lub cały wyraz) z dostępnych materiałów (np. szyszki, kasztany, korki od butelek, ciało ludzkie itp.).
  8. Nasza mobilna ścieżka sensoryczna” – projekt i wykonanie.
  9. Moje życie za 10 lat” – wykonanie pracy plastycznej i wystawa prac.
  10. Moje życie za 10 lat” – opowiadanie.
  11. Kuchnia na niebiesko” – wspólne zajęcia kulinarne.
  12. Fakty i mity wokół autyzmu” – kształtujemy krytyczne podejście
    do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
  13. Sportowe zmagania” – zorganizowanie mini-zawodów ( klasowych/grupowych/szkolnych).
  14. Śpiewać każdy może…” – wspólne biesiadowanie.
  15. Gra terenowa”.
  16. Otwórz się na wiosnę” – zajęcia w terenie.
  17. Szkoła przyjazna zmysłom…” – np. wymiana dzwonków, sale wyciszeń, kąciki wyciszeń itp.
  18. Co już wiesz o autyzmie?” – skonstruowanie gry planszowej.
  19. Piosenka jest dobra na wszystko…” – ułożenie piosenki (indywidualnie/ grupowo).
  20. Ja i mój świat” – lapbook.
  21. Bliżej natury…” – niebieskie latawce.
  22. Teleturniej wiedzy o…” – zorganizowanie teleturnieju na wybrany temat.
  23. Prezentacja własnej placówki – filmik.
  24. Tanecznym krokiem w nowy rok” – organizacja balu karnawałowego, nauka tańca.
  25. Świat w moich kolorach” – kolaż.

Przed nami następujący cel: wykonać 10 wybranych zadań oraz trzy zadania obowiązkowe. Mamy nadzieję, że zrealizujemy je na terenie szkoły przy dobrej zabawie uczniów. Zachęcamy do współpracy i dobrze wykorzystanego czasu.