Regionalny Konkurs Wiedzy o Krajach Nordyckich dla uczniów klas 7-8 SP

NORDALIADA 2018 – Regionalny Konkurs Wiedzy o Krajach Nordyckich dla uczniów klas 7-8 SP, gimnazjów i szkół średnich.

REGULAMIN (wyciąg)  VI EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH SKANDYNAWSKICH I NORDYCKICH – NORDALIADA 2018

1. Cel konkursu

– rozbudzenie zainteresowań geografią krajów nordyckich uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,

–  rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości i umiejętności podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią,

– wyłonienie utalentowanych uczniów, promowanie ich sukcesów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego ich działania.

1. Adresaci:

– uczniowie szkół podstawowych (klasy 7-8), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, szczególnie zainteresowani treściami geograficznymi, historycznymi, literaturą i życiem codziennym obszaru Skandynawii i krajów nordyckich.

1. Treści konkursu:

– geografia Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii (ok. 80% pytań w części testowej, 60-80 % pytań w części finałowej); mapa wymienionych krajów: krainy geograficzne, rzeki, jeziora, góry, wulkany, lodowce, wyspy, półwyspy, fiordy, podział administracyjny, miasta i stolice,

–  atrakcje turystyczne (m.in. przyrodnicze, architektoniczne); kultura, sztuka, muzyka, życie społeczne i polityczne, sławne osobowości, kuchnia, motoryzacja-sport, gospodarka, życie codzienne, turystyka wymienionych wyżej krajów, barwy narodowe, flagi, herby państwowe.

1. Termin konkursu – etap regionalny: etap I (półfinał) i etap II (finał) odbędą się w dniu 28 listopada 2018 r.(środa) w Gliwicach (szczegóły w terminie późniejszym)
    5. Szkolne eliminacje do konkursu regionalnego odbędą się: 23.11.2018 r., godz. 8.00 (miejsce eliminacji zostanie podane w terminie późniejszym)
  2. Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie zgłaszają swoją chęć u nauczyciela geografii Pana Krzysztofa Kawki do dnia 18.09.2018 r.                          do godz. 10.55 (każdy uczeń otrzyma zagadnienia konkursowe).
    6. Do etapu regionalnego przechodzi 2 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkole!