List o Zabrzu


LISTY DO NASZYCH PRZYJACIÓ
Ł

Zabrze,22.10.15

Droga Mileno!

Chciałam Ci opowiedzieć o moim mieście – Zabrzu.

Jest w nim wiele zabytków i atrakcji na przykład Kopalnia Guido, wieża ciśnień… Dla tych lubiących przyrodę można tu spotkać wiele ciekawych okazów roślin i zwierząt. Najbardziej jednak zachęcam Cię do wizyty w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Jest tam pełno roślin i zwierząt, można tam spotkać różne ryby, owady, ptaki… Ogólnie jest to chyba najpiękniejsze miejsce na świecie i bardzo lubię tam przebywać. Wracając do zabytków i atrakcji polecam Kopalnię Guido- zabytkowe Muzeum Górnictwa Węglowego. Najpierw zjeżdża się windą kilkaset metrów pod ziemię, a potem zaczyna zwiedzanie starej kopalni. Jest tam bardzo dużo ciekawych eksponatów, między innymi przyrządy górnicze. W wielu parkach zabrzańskich można również podziwiać przyrodę i zwierzęta: stare kasztanowce, wielkie dęby czy kaczki. Są to też idealne miejsca na wypoczynek i sport. W Zabrzu jest także wiele kin, teatrów, sklepów, jest też filharmonia…

Jeszcze raz gorąco polecam Ci przyjazd do Zabrza. Jeśli kiedyś tu będziesz, przyjdź mnie odwiedzić.

Pozdrawiam

Ola

wieza cisnien

Zabrze, 16.12.2015r.

Droga Mary Jane!

Słyszałam, że ostatnio zamierzasz wybrać się do Polski, więc chciałabym Ci opisać ten wspaniały kraj.

W Zabrzu – mieście, w którym mieszkam znajduje się miedzy innymi: Kopalnia Guido, Skansen Królowa Luiza oraz przepiękny ogród botaniczny.

W Warszawie – stolicy Polski jest Grób Nieznanego Żołnierza, duży Pałac Prezydencki, śliczny Park Łazienkowski, wiele mostów nad najdłuższą (polską) rzeką Wisłą oraz bardzo wysoki Pałac Kultury i Nauki.

Gdańsk – miasto znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, co roku gości wielu obcokrajowców, ze względu na wypoczynek nad morzem i wiele cennych towarów (np.: bursztyn, muszle…). Oddychanie morskim powietrzem jest bardzo korzystne dla zdrowia, więc turyści przyjeżdżają tu również w celach terapeutycznych.

Na południu kraju jest Zakopane – miejscowość w górach słynąca z pysznych, kozich serów – oscypków oraz długiej ulicy z bardzo dużą ilością sklepów i sklepików – Krupówek. W zeszłym roku byłam tam na feriach z rodzicami i bratem. Najbardziej podobało mi się zjeżdżanie na nartach ze stoków.

Jeżeli chodzi o przyrodę w Polsce, to drzewa porastają trzy piąte jej powierzchni. Mamy też 21 parków narodowych oraz wiele rezerwatów przyrody.

Mam nadzieję, że zaciekawił Cię mój kraj i zechcesz go odwiedzić.

Do zobaczenia – Karolina

1.Co to jest, gdzie to jest? (odpowiedzi są w liście)