z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zabrzu

Ewa Czerwińska

Szkolni koordynatorzy Pani Katarzyna Tenerowicz, Pani Mariola Olichwer oraz Pan Krzysztof Kawka ogłaszają eliminacje do konkursu regionalnego dla uczniów klas IV-VII.

  1. Zadanie konkursowe: uczestnicy mają przygotować folder reklamujący własną miejscowość zachęcający do jej odwiedzenia, do uczestnictwa w organizowanych tam wydarzeniach kulturalnych, obrzędach regionalnych, do obejrzenia najcenniejszych zabytków, ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym.
  2. Technika wykonania prac: dowolna.
  3. Format prac: A3 lub A4 – jednostronnie.
  4. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VII.
  5. Konkurs ma formę indywidualną, uczeń przygotowuje tylko jedną pracę. Nie będą przyjmowane prace zbiorowe.
  6. Do etapu regionalnego przechodzą decyzją szkolnego Jury 3-4 najciekawsze, najbardziej pomysłowo, najbardziej estetycznie, poprawnie językowo i ortograficznie wykonane prace.
  7. Termin oddania prac upływa w dniu 8 maja 2018 r., prace oddajemy u Pana Krzysztofa Kawki lub Pani Katarzyny Tenerowicz lub Pani Marioli Olichwer.
  8. Organizatorzy etapu szkolnego i regionalnego informują, że prace nie będą zwracane.
  9. Do każdej zakwalifikowanej pracy do etapu regionalnego uczeń otrzyma zgodę rodzica/ opiekuna na udział w regionalnym etapie konkursu.

„Żywa lekcja przyrody”

Kolejny raz gościliśmy w naszej szkole pana Krystiana Kawika –

miłośnika i hodowcę egzotycznych gatunków zwierząt,

który 12 i 14 marca przeprowadził dla uczniów klas I-VII ciekawe lekcje zoologii.

Z wielką pasją opowiadał o prezentowanych okazach owadów, pajęczaków, płazów i gadów.

      Szczególne zainteresowanie wzbudził imponujących rozmiarów straszyk olbrzymi

oraz ptasznik olbrzymi,który broniąc się wyrzuca w stronę przeciwnika niezwykle dokuczliwe,

parzące włoski.

Uwagę przykuwały też przedstawicielki płazów – przepięknie ubarwiona żaba rogata i rzekotka.

Najwięcej emocji wywołał jednak pokaz gadów: żółwi, warana stepowego,

agamy brodatej i węży – lancetogłowa mlecznego zwanego również wężem królewskim oraz dostojnego

pytona królewskiego. Jako ostatni zaprezentował się okazały boa dusiciel.    

Uczniom bardzo podobała się  „żywa lekcja przyrody”, z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

                                                    Teresa Mnich  i Beata Dąbek

Nauczyciel geografii Pan Krzysztof Kawka ogłasza nabór uczniów wszystkich klas VI i VII do szkolnych eliminacji konkursu ekologicznego pod tytułem „Eco Ja Eco Ty – kropla wody drąży skałę”. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w szkolnych eliminacjach do etapu miejskiego konkursu proszeni są o zgłaszanie się do szkolnego koordynatora konkursu Pana Krzysztofa Kawki do dnia 23 marca (piątek) do godziny 13.50. Uczniowie zgłaszają się osobiście. Szkolne eliminacje odbędą się w dniu 12 kwietnia 2018 roku w sali 308 od godz. 8.00.

Zakres treści:

·         własności wody i jej obieg w przyrodzie,

·          trzy stany skupienia wody (zmiany stanów skupienia)

·          rodzaje opadów atmosferycznych,

·          woda pitna na Ziemi, rodzaje wód na ziemi

·         źródła zanieczyszczeń wody i sposoby oczyszczania,

·          jak korzystać z wody w gospodarstwie domowym,

·          Jakie są sposoby oszczędzania wody,

·          woda a zdrowie, znaczenie wody dla życia na Ziemi,

·         zbiorniki wodne, wody powierzchniowe,

·         największe  rzeki w Polsce,

·          woda jako środowisko życia roślin i zwierząt,

·         stan wód w naszym regionie.

Szanowni Rodzice!

W dniu 21 marca 2018r. w godzinach 17:00-17:25

psycholog szkolny, Pan Tomasz Batruch

zaprasza na prelekcję

„Jak zachęcić moje dziecko do nauki?”

Prelekcja odbędzie się na pół godziny przed konsultacjami w sali nr 309 (II piętro).

Serdecznie zapraszamy!

Dyrekcja Szkoły i Psycholog szkolny

REKOLEKCJE

6 – 8 MARCA 2018

klasy I – III, godz. 8:30 – 11:30

klasy IV – VI, godz. 8:00 – 11:00

klasy VII, godz. 9:00 – 12:00

 

Przedstawiamy dziesiątkę uczniów,

którzy ukończyli pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018

z najlepszymi wynikami nauki.

Listy „Złotej dziesiątki” tworzone są

po zakończeniu I półrocza

i na koniec każdego roku szkolnego.

Gratulujemy wyróżnionym Uczniom!

  • Aleksandra Adamus, klasa IVd;

  • Arletta Szyjka, klasa IVd;

  • Alicja Kosyl, klasa IVc;

  • Jakub Rogoń, klasa Va;

  • Sandra Wichłacz, klasa Vc;

  • Magdalena Zdeb, klasa Vc;

  • Jakub Drożdżal, klasa Vc;

  • Adam Dudzik, klasa VIa;

  • Agnieszka Kropidłowska, klasa VId;

  • Monika Święcicka, klasa VId;

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018

Wyniki konkursu dla uczniów klas I-III „CYBERNAUTEK”

 I miejsce – Paweł Święcicki, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

II miejsce – Maria Kornaś, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

III miejsce – Magdalena Rajska, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

Wyróżnienia zdobyli:

Oliwier Żak, Patryk Wojnarowski, Zuzanna Cywka, kl. III „a” (nauczyciel opiekun mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

Wyniki konkursu dla uczniów klas IV i V „MEGA CYBER KRZYŻÓWKA”

I miejsce (ex aequo)

– kl. IV „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Beata Iłczyk-Kroworz/ mgr Katarzyna Tenrowicz),

– IV „c” (nauczyciel opiekun mgr Kornelia Korus-Jędrzejewska),

– IV „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Grażyna Rozciecha/ mgr Małgorzta Dziemidok)

– V „c” (nauczyciel opiekun mgr inż. Ewa Czerwińska)

– V „d” (nauczyciel opiekun mgr Bożena Radomska)

II miejsce

– kl. V „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Renata Waloszek/ mgr Iwona Niestrój)

III miejsce

– kl. IV „d” (nauczyciel opiekun mgr Teresa Mnich)

Wyniki konkursu dla uczniów klas VI i VII „GŁOS CYBERNAUTY”

I miejsce:

– kl. VI „c” (nauczyciele opiekunowie mgr Anna Janik/ mgr Monika Demczuk)

II miejsce:

– kl. VI „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Betina Pieczko/ mgr Karolina Kolińska) oraz klasa VII „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Bianka Tarkowska-Stolc/ mgr Joanna Adamska)

III miejsce:

– kl. VI „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Patryk Cheba/ mgr Katarzyna Leśniewska)

Wyróżnienie:

– klasa VII „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Urszula Daniłowicz/ mgr Anna Langner)

Wyróżnienie indywidualne:

Uczeń kl. VI „d” Olivier Spinek

 

Jury w składzie:

mgr Monika Milewska,

mgr Katarzyna Kasprzyk,

mgr Krzysztof Kawka

– szkolni koordynatorzy DBI 2018

Ogłoszenie – konkurs wiedzy przyrodniczej

Uczniowie klas V i VI zainteresowani przyrodą mogą zgłaszać swoją chęć do udziału w eliminacjach szkolnych do Miejskiego Konkursu Przyrodniczego (XV edycja).

Eliminacje szkolne (etap I – regulamin wkrótce na stronie internetowej szkoły) odbędą się w dniu 09 kwietnia 2018 roku w sali 308 o godz. 10.55-11.40 (45 minut). Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu przyrodniczego z zakresu materiału przeznaczonego dla klas V i VI. Do finału miejskiego (etap II w dniu 11 maja 2018 roku) przechodzi 2 najlepszych uczniów ze szkoły.

Zapisy uczniów chętnych do udziału w eliminacjach: klasy V „a”, V „c”, V „d”, VI „a” u Pana Krzysztofa Kawki; klasy V „b”, VI „b”, VI „c”, VI „d” u Pani Teresy Mnich                           do 03 marca 2018 roku.

WYKAZ LITERATURY DO XV EDYCJI

MIEJSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

  1. Podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń z zakresu przyrody do szkoły podstawowej,
  2. Płyty CD Wydawnictwa Nowa Era oraz WSiP (dołączone do podręczników oraz poradników metodycznych dla nauczyciela),
  3. Pytania konkursowe z ubiegłych lat (udostępniane na wcześniejszych konkursach),
  4. Przyroda – zadania, karty pracy, testy, sprawdziany (zakres przyrody szkoły podstawowej),
  5. dostępne atlasy przyrody z zakresu szkoły podstawowej,
  6. Małgorzata Świadkowska – „Zrozumieć przyrodę” – testy z przyrody dla klas IV – VI szkoły podstawowej – Wydawnictwo Tales 2010,
  7. Obserwuję i rozumiem przyrodę – zbiór ćwiczeń dla uczniów klas IV – VI – Wydawnictwo Seneka 2010,
  8. Przewodnik po Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu” – Ogród Botaniczny, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, Bytom – Zabrze 2006,
  9. Zabrzańskie pomniki przyrody i obszary chronione, Adam Rostański, Krzysztof Marek Rostański – Pracownia Hortus, Zabrze 2006,

Zbiór zadań i pytań z przyrody dla klas IV – VI szkoły podstawowej, A. Adryjańska, Z. Kluz, M. Puźniczek, H. Wojciechowska Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000,

Ogłoszenie – konkurs geograficzny

Uczniowie klas VII zainteresowani geografią oraz nieobojętni wobec miasta swojego pochodzenia i/ lub zamieszkania mogą zgłaszać chęć do udziału w szkolnych eliminacjach do XXI edycji Konkursu Miejskiego „Zabrze – to moje miasto, to miasto w którym żyję i chcę je lepiej poznać”. Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel geografii Pan Krzysztof Kawka do dnia 05 marca 2018 roku.

Etap I: 27 kwietnia 2018 roku w sali 308, godz. 8.00 – 9.30 (test wiedzy o Zabrzu, regulamin wkrótce na stronie internetowej szkoły).

Etap II: 25 maja 2018 roku, do etapu II (finał miejski – przechodzi tylko 2 uczniów, którzy uzyskali najlepszy wynik w etapie I w szkole).  Etap ten będzie obejmował dwie części:

  • polegać będzie na wyłonieniu zawodników do udziału w kolejnej części konkursu,
  • udzielaniu odpowiedzi na pytania w oparciu o prezentację multimedialną.

Czas trwania około 2 – 2,5 godz. (Spośród wszystkich uczestników zakwalifikowanych do II etapu wyłonionych zostanie 3 – 5  najlepszych zwycięzców).

Konkurs obejmuje wiedzę zarówno geograficzną, jak i historyczną na temat miasta Zabrza, a w szczególności:

  • znajomość topografii miasta,
  • umiejętność tworzenia wykresów i liczenia zadań geograficznych,
  • znajomość analizowania danych statystycznych,
  • interpretacja wykresów,
  • znajomość poszczególnych elementów środowiska geograficznego miasta,
  • znajomość historii miasta, z uwzględnieniem architektury.

nauczyciel geografii Krzysztof Kawka

WYKAZ LITERATURY DO XXI EDYCJI MIEJSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ZABRZU

  • Internet – strony dotyczące tematyki Zabrza,
  • „Zabrze krok po kroku”, Dariusz Walerjański,
  • Czasopisma „Nasze Zabrze”,
  • „Przewodnik po Zabrzu”, Genowefa Gulik, Klub Twórczych Nauczycieli, Zabrze 2004.
  • „Nazwy i patroni zabrzańskich ulic”, Bożena Michałek, Wydawnictwo MBP

w    Zabrzu 2006,

  • „Kalendarium zabrzańskie” ( II wydanie, poprawione i uzupełnione ), Piotr Hnatyszyn, Zabrze 2006.
  • Plany miasta Zabrze.
  • Pytania konkursowe z ubiegłych lat (udostępniane na wcześniejszych konkursach),
  • Informator przyrodniczy miasta Zabrza. Wyd. „Planta”, Krzeszowice.
  • Różnorodne publikacje, foldery oraz filmy Wydziału ds. Promocji miasta Zabrza, Muzeum Górnictwa Węglowego,
  • Przewodnik po Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu” – Ogród Botaniczny, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, Bytom – Zabrze 2006,
  • Zabrzańskie pomniki przyrody i obszary chronione, Adam Rostański, Krzysztof Marek Rostański – Pracownia Hortus, Zabrze 2006,
  • Gajdzikowe Górki – Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjno – Rekreacyjna w Zabrzu – Rokitnicy, Piotr Cempulik, Magdalena Sochacka, Waldemar Żyła, Tadeusz B. Hadaś, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura” 2004,

PROTOKÓŁ ZE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO-KOMPUTEROWEGO

NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ – BOŻONARODZENIOWĄ
WYKONANĄ TECHNIKĄ KOMPUTEROWĄ

  • kategoria uczniów klas I – III

I miejsce

  • Wiktoria Szymańska z III c,
  • Milena Trzewicze z III b,

II miejsce

  • Wojciech Smoczyński z III e,
  • Stanisława Bieniek z III c,
  • Oliwia Indyka z I a,

III miejsce

  • Marta Hajska z II b,
  • Ksawery Siwik z III b,
  • Martyna Rosicka z II a,

    wyróżnienia – Adam Frelek z III a,
    – Alex Jaromin
    z III e,
    – Kamil Karkoszka
    III c,
    – Martyna Walasek
    III e, 

    – Kryspin Bąk III c,  

kategoria  uczniów klas IV – VII

I miejsce

  • Alicja Kosyl z IV c,
  • Alicja Stopyra z VII c,
  • Agata Nowobilska z VI d,
  • Amelia Jakubowska z VI c,

II miejsce

  • Mikołaj Wazia z VII a,
  • Kaja Kumorek z VII b,
  • Otylia Rudzka z VII b,
  • Dominika Placha z IV b,
  • Hanna Przybyła z VI d,

III miejsce

  • Zuzanna Świercz z V a,
  • Oliwia Rodzeń z V d,
  • Agnieszka Zabłotni z VI d,
  • Aleksandra Adamus z IV d,
  • Jan Demczuk z IV d,
  • Paulina Polk z VI a,
  • Dagmara Karkoszka z VI d,

wyróżnienia:

  • Aleksandra Ambroziak z VII d,
  • Wiktoria Golińska z VII b,
  • Maciej Libor z IV d,
  • Oliwia Stefanik z VI a,
  • Jakub Krupa z VI c,
  • Wojciech Szatanik z VI b,
  • Bartosz Kucharzyszyn z V a,
  • Weronika Długosz z V a,
  • Marcin Madeja z VI c,
  • Maja Dolecka z IV a,
  • Paweł Wasilewski z IV b,

 Liczba zgłoszonych prac do konkursu: 342.

 

Najładniejsze kartki wzięły udział w VII EDYCJI MIEJSKIEGO KONKURSU INFORMATYCZNO – TECHNICZNEGO

„KARTKA ŚWIĄTECZNA”

w którym mamy laureatów z naszej szkoły.

GRATULUJEMY!

I miejsce Amelia Jakubowska kl. VI, opiekun: p. Joanna Adamska,

II miejsce Dominika Placha kl. IV, opiekun: p. Ewa Czerwinska,

II miejsce Agnieszka Zabłotni kl. VI, opiekun: p. Ewa Czerwińska,

III miejsce Aleksandra Adamus kl. IV, opiekun: p. Ewa Czerwińska,

III miejsce Paulina Polk kl. VI, opiekun: p. Betina Pieczko,

III miejsce Milena Trzewicze kl. III, opiekun: p. Betina Pieczka,

wyróżnienie  Mikołaj Wazia kl. VII, opiekun: p. Joanna Adamska,