z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zabrzu

Ewa Czerwińska

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018

Wyniki konkursu dla uczniów klas I-III „CYBERNAUTEK”

 I miejsce – Paweł Święcicki, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

II miejsce – Maria Kornaś, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

III miejsce – Magdalena Rajska, kl. III „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

Wyróżnienia zdobyli:

Oliwier Żak, Patryk Wojnarowski, Zuzanna Cywka, kl. III „a” (nauczyciel opiekun mgr Iwona Skóra/ mgr Katarzyna Grabarska)

Wyniki konkursu dla uczniów klas IV i V „MEGA CYBER KRZYŻÓWKA”

I miejsce (ex aequo)

– kl. IV „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Beata Iłczyk-Kroworz/ mgr Katarzyna Tenrowicz),

– IV „c” (nauczyciel opiekun mgr Kornelia Korus-Jędrzejewska),

– V „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Grażyna Rozciecha/ mgr Małgorzta Dziemidoch)

– V „c” (nauczyciel opiekun mgr inż. Ewa Czerwińska)

– V „d” (nauczyciel opiekun mgr Bożena Radomska)

II miejsce

– kl. V „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Renata Waloszek/ mgr Iwona Niestrój)

III miejsce

– kl. IV „d” (nauczyciel opiekun mgr Teresa Mnich)

Wyniki konkursu dla uczniów klas VI i VII „GŁOS CYBERNAUTY”

I miejsce:

– kl. VI „c” (nauczyciele opiekunowie mgr Anna Janik/ mgr Monika Demczuk)

II miejsce:

– kl. VI „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Betina Pieczko/ mgr Karolina Kolińska) oraz klasa VII „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Bianka Tarkowska-Stolc/ mgr Joanna Adamska)

III miejsce:

– kl. VI „a” (nauczyciele opiekunowie mgr Patryk Cheba/ mgr Katarzyna Leśniewska)

Wyróżnienie:

– klasa VII „b” (nauczyciele opiekunowie mgr Urszula Daniłowicz/ mgr Anna Langner)

Wyróżnienie indywidualne:

Uczeń kl. VI „d” Olivier Spinek

 

Jury w składzie:

mgr Monika Milewska,

mgr Katarzyna Kasprzyk,

mgr Krzysztof Kawka

– szkolni koordynatorzy DBI 2018

Ogłoszenie – konkurs wiedzy przyrodniczej

Uczniowie klas V i VI zainteresowani przyrodą mogą zgłaszać swoją chęć do udziału w eliminacjach szkolnych do Miejskiego Konkursu Przyrodniczego (XV edycja).

Eliminacje szkolne (etap I – regulamin wkrótce na stronie internetowej szkoły) odbędą się w dniu 09 kwietnia 2018 roku w sali 308 o godz. 10.55-11.40 (45 minut). Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu przyrodniczego z zakresu materiału przeznaczonego dla klas V i VI. Do finału miejskiego (etap II w dniu 11 maja 2018 roku) przechodzi 2 najlepszych uczniów ze szkoły.

Zapisy uczniów chętnych do udziału w eliminacjach: klasy V „a”, V „c”, V „d”, VI „a” u Pana Krzysztofa Kawki; klasy V „b”, VI „b”, VI „c”, VI „d” u Pani Teresy Mnich                           do 03 marca 2018 roku.

WYKAZ LITERATURY DO XV EDYCJI

MIEJSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

  1. Podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń z zakresu przyrody do szkoły podstawowej,
  2. Płyty CD Wydawnictwa Nowa Era oraz WSiP (dołączone do podręczników oraz poradników metodycznych dla nauczyciela),
  3. Pytania konkursowe z ubiegłych lat (udostępniane na wcześniejszych konkursach),
  4. Przyroda – zadania, karty pracy, testy, sprawdziany (zakres przyrody szkoły podstawowej),
  5. dostępne atlasy przyrody z zakresu szkoły podstawowej,
  6. Małgorzata Świadkowska – „Zrozumieć przyrodę” – testy z przyrody dla klas IV – VI szkoły podstawowej – Wydawnictwo Tales 2010,
  7. Obserwuję i rozumiem przyrodę – zbiór ćwiczeń dla uczniów klas IV – VI – Wydawnictwo Seneka 2010,
  8. Przewodnik po Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu” – Ogród Botaniczny, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, Bytom – Zabrze 2006,
  9. Zabrzańskie pomniki przyrody i obszary chronione, Adam Rostański, Krzysztof Marek Rostański – Pracownia Hortus, Zabrze 2006,

Zbiór zadań i pytań z przyrody dla klas IV – VI szkoły podstawowej, A. Adryjańska, Z. Kluz, M. Puźniczek, H. Wojciechowska Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000,

Ogłoszenie – konkurs geograficzny

Uczniowie klas VII zainteresowani geografią oraz nieobojętni wobec miasta swojego pochodzenia i/ lub zamieszkania mogą zgłaszać chęć do udziału w szkolnych eliminacjach do XXI edycji Konkursu Miejskiego „Zabrze – to moje miasto, to miasto w którym żyję i chcę je lepiej poznać”. Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel geografii Pan Krzysztof Kawka do dnia 05 marca 2018 roku.

Etap I: 27 kwietnia 2018 roku w sali 308, godz. 8.00 – 9.30 (test wiedzy o Zabrzu, regulamin wkrótce na stronie internetowej szkoły).

Etap II: 25 maja 2018 roku, do etapu II (finał miejski – przechodzi tylko 2 uczniów, którzy uzyskali najlepszy wynik w etapie I w szkole).  Etap ten będzie obejmował dwie części:

  • polegać będzie na wyłonieniu zawodników do udziału w kolejnej części konkursu,
  • udzielaniu odpowiedzi na pytania w oparciu o prezentację multimedialną.

Czas trwania około 2 – 2,5 godz. (Spośród wszystkich uczestników zakwalifikowanych do II etapu wyłonionych zostanie 3 – 5  najlepszych zwycięzców).

Konkurs obejmuje wiedzę zarówno geograficzną, jak i historyczną na temat miasta Zabrza, a w szczególności:

  • znajomość topografii miasta,
  • umiejętność tworzenia wykresów i liczenia zadań geograficznych,
  • znajomość analizowania danych statystycznych,
  • interpretacja wykresów,
  • znajomość poszczególnych elementów środowiska geograficznego miasta,
  • znajomość historii miasta, z uwzględnieniem architektury.

nauczyciel geografii Krzysztof Kawka

WYKAZ LITERATURY DO XXI EDYCJI MIEJSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ZABRZU

  • Internet – strony dotyczące tematyki Zabrza,
  • „Zabrze krok po kroku”, Dariusz Walerjański,
  • Czasopisma „Nasze Zabrze”,
  • „Przewodnik po Zabrzu”, Genowefa Gulik, Klub Twórczych Nauczycieli, Zabrze 2004.
  • „Nazwy i patroni zabrzańskich ulic”, Bożena Michałek, Wydawnictwo MBP

w    Zabrzu 2006,

  • „Kalendarium zabrzańskie” ( II wydanie, poprawione i uzupełnione ), Piotr Hnatyszyn, Zabrze 2006.
  • Plany miasta Zabrze.
  • Pytania konkursowe z ubiegłych lat (udostępniane na wcześniejszych konkursach),
  • Informator przyrodniczy miasta Zabrza. Wyd. „Planta”, Krzeszowice.
  • Różnorodne publikacje, foldery oraz filmy Wydziału ds. Promocji miasta Zabrza, Muzeum Górnictwa Węglowego,
  • Przewodnik po Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu” – Ogród Botaniczny, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, Bytom – Zabrze 2006,
  • Zabrzańskie pomniki przyrody i obszary chronione, Adam Rostański, Krzysztof Marek Rostański – Pracownia Hortus, Zabrze 2006,
  • Gajdzikowe Górki – Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjno – Rekreacyjna w Zabrzu – Rokitnicy, Piotr Cempulik, Magdalena Sochacka, Waldemar Żyła, Tadeusz B. Hadaś, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura” 2004,

PROTOKÓŁ ZE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO-KOMPUTEROWEGO

NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ – BOŻONARODZENIOWĄ
WYKONANĄ TECHNIKĄ KOMPUTEROWĄ

  • kategoria uczniów klas I – III

I miejsce

  • Wiktoria Szymańska z III c,
  • Milena Trzewicze z III b,

II miejsce

  • Wojciech Smoczyński z III e,
  • Stanisława Bieniek z III c,
  • Oliwia Indyka z I a,

III miejsce

  • Marta Hajska z II b,
  • Ksawery Siwik z III b,
  • Martyna Rosicka z II a,

    wyróżnienia – Adam Frelek z III a,
    – Alex Jaromin
    z III e,
    – Kamil Karkoszka
    III c,
    – Martyna Walasek
    III e, 

    – Kryspin Bąk III c,  

kategoria  uczniów klas IV – VII

I miejsce

  • Alicja Kosyl z IV c,
  • Alicja Stopyra z VII c,
  • Agata Nowobilska z VI d,
  • Amelia Jakubowska z VI c,

II miejsce

  • Mikołaj Wazia z VII a,
  • Kaja Kumorek z VII b,
  • Otylia Rudzka z VII b,
  • Dominika Placha z IV b,
  • Hanna Przybyła z VI d,

III miejsce

  • Zuzanna Świercz z V a,
  • Oliwia Rodzeń z V d,
  • Agnieszka Zabłotni z VI d,
  • Aleksandra Adamus z IV d,
  • Jan Demczuk z IV d,
  • Paulina Polk z VI a,
  • Dagmara Karkoszka z VI d,

wyróżnienia:

  • Aleksandra Ambroziak z VII d,
  • Wiktoria Golińska z VII b,
  • Maciej Libor z IV d,
  • Oliwia Stefanik z VI a,
  • Jakub Krupa z VI c,
  • Wojciech Szatanik z VI b,
  • Bartosz Kucharzyszyn z V a,
  • Weronika Długosz z V a,
  • Marcin Madeja z VI c,
  • Maja Dolecka z IV a,
  • Paweł Wasilewski z IV b,

 Liczba zgłoszonych prac do konkursu: 342.

 

Najładniejsze kartki wzięły udział w VII EDYCJI MIEJSKIEGO KONKURSU INFORMATYCZNO – TECHNICZNEGO

„KARTKA ŚWIĄTECZNA”

w którym mamy laureatów z naszej szkoły.

GRATULUJEMY!

I miejsce Amelia Jakubowska kl. VI, opiekun: p. Joanna Adamska,

II miejsce Dominika Placha kl. IV, opiekun: p. Ewa Czerwinska,

II miejsce Agnieszka Zabłotni kl. VI, opiekun: p. Ewa Czerwińska,

III miejsce Aleksandra Adamus kl. IV, opiekun: p. Ewa Czerwińska,

III miejsce Paulina Polk kl. VI, opiekun: p. Betina Pieczko,

III miejsce Milena Trzewicze kl. III, opiekun: p. Betina Pieczka,

wyróżnienie  Mikołaj Wazia kl. VII, opiekun: p. Joanna Adamska,

 

 Pobierz protokół: Protokół IX Miejskiego Konkursu Plastycznego „My, zwierzęta i święta”.                                                                                                                                                                                                                                                

Zabrze, 6 grudnia 2017r.
PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU
IX MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„MY, NASZE ZWIERZĘTA I ŚWIĘTA”
zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Adama Mickiewicza oraz Przychodnię Weterynaryjną „Reksio”
w Zabrzu przy ul. Szczęść Boże 23

1. Konkurs odbył się 06 grudnia 2017r.
2. Skład komisji: mgr Tadeusz Nowotarski, mgr Jolanta Skorupa – dyrektor MDK2 w Zabrzu,
dr Beata Tuszyńska – lekarz weterynarii
3. Liczba uczestników biorących udział w konkursie: 422 uczniów
4. Lista laureatów konkursu:
Szkoły Podstawowe klasy I – III:
l.p. imię i nazwisko
laureata placówka miejsce opiekun
1. Bartek Krasuski MDK2 I p. Tadeusz Nowotarski
2. Jakub Szymczak SP14 I p. J. Rudzińska – Moczygemba
3. Delfina Doniec SP43 II p. Ewa Kamer – Czempik
4. Wiktoria Szymańska SP14 II p. J. Rudzińska – Moczygemba
5. Zuzanna Langner SP14 III p. Beata Dąbek
6. Oliwia Bogacz SP14 III p. J. Rudzińska – Moczygemba
7. Maja Gogolin SP14 wyr. p. Beata Dąbek
8. Bartłomiej Olczyk SP43 wyr. p. Dominika Gałążewska
9. Alicja Ostrowska SP28 wyr. p. Małgorzata Kuśmierczak
10. Hanna Kolenda MDK2 wyr. p. Wiesław Darewski
Prace przestrzenne:
l.p. imię i nazwisko
laureata placówka miejsce opiekun
1. Zuzanna Ordon ZSP9 I p. Edyta Raźniewska
2. Kinga Pieńkowska SP42 I p. Ewa Kosińska
3. Jadwiga Szewczuk SP28 II p. Wiktoria Adamiec
4. Milena Daniel SP14 wyr. p. M. Fussek, p. A. Kik

Szkoły Podstawowe klasy IV – VI:
Klasy VII i Gimnazja:
l.p. imię i nazwisko laureata szkoła miejsce opiekun
1. Zuzanna Gryguć SP14 I p. Joanna Adamska
2. Patrycja Bałdys SP14 II p. Joanna Adamska
3. Aleksandra Gołdy MDK2 III p. Wiesław Darewski
4. Alicja Stopyra SP14 III p. Joanna Adamska
5. Adam Kupka SP14 wyr. p. Joanna Adamska
6. Wiktoria Rajda G2 w ZSO5 wyr. p. Lidia Knull
Laureaci konkursu „My, nasze zwierzeta i święta” – wyróżnienia specjalne:
l.p. imię i nazwisko laureata szkoła miejsce opiekun
1. Patryk Szwalski SSP39 II p. Aleksandra Piotrowska
2. Diego Szczerba SSP39 III p. Aleksandra Piotrowska
3. Kamil Stanek SSP38 wyr. p. A. Kowaleczko, p. E. Klinowska,
4. Dawid Szczepanik SSP38 wyr. p. A. Nocoń
Nagrodę specjalną za udział w IX konkursie „My, nasze zwierzęta i święta” otrzymuje:
Kryspian Bąk – uczeń SP14 przebywający w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Organizatorzy konkursu: Komisja:
l.p. imię i nazwisko laureata szkoła miejsce opiekun
1. Adam Bieniek SP14 I p. J. Adamska, p. M. Milewska
2. Wojciech Czernik SP14 I p. J. Adamska
3. Dagmara Karkoszka SP14 II p. Joanna Adamska
4. Jan Andrysiuk SP14 II p. Joanna Adamska, p. M. Olichwer
5. Magdalena Wiącek SP14 III p. Joanna Adamska
6. Michał Adamek SP7 wyr. p. Teresa Bieniek
7. Tomasz Kniecik SP42 wyr. p. Anna Kniecik
8. Otylia Budzianowska ZSP9 wyr. p. Anna Geneli

Drodzy uczniowie w dniu dzisiejszym (12.12.2017 r.) przekazaliśmy w Waszym imieniu świąteczne prezenty dla naszych milusińskich ze schroniska dla Zwierząt w Zabrzu-Biskupicach. Podarków moc     z pewnością przyczyni się do niejednego merdania ogonkiem lub cichego, kociego mruczenia 😉 Serdecznie Wam dziękujemy, dziękują również pracownicy schroniska, którzy kolejny raz wręczyli nam piękne podziękowanie. Przypominamy jednocześnie, że nadal zbieramy dary dla bezdomnych psów i kotów (sucha karma, karma w puszkach, saszetkach, ryż, kasze, nieuszkodzone miski, środki czystości. Z powodów technicznych nie zbieramy tzw. kiełbas z pokarmem dla zwierząt, kołder, kocy, ręczników etc. Najbardziej potrzebne w schronisku są środki czystości i pokarm).

Za dary serdecznie dziękujemy – szkolni koordynatorzy pomocy bezdomnym zwierzętom

Pani Katarzyna Tenerowicz, Pan Krzysztof Kawka

Z radością informuję, że uczennica klasy VII „c” Zuzanna Gryguć zdobyła wyróżnienie

w IV-tej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Moje miejsce na ziemi”.

Tym samym Zuzanna podtrzymała „tradycję” w zdobywaniu miejsc na podium przez

naszych utalentowanych uczniów.

Ponadto uczennice klasy VII „c” Patrycja Zemczak oraz Patrycja Bałdys

uzyskały „kwalifikacje do wystawy”.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas Powiatowych Targów Edukacyjnych w dniu 14 grudnia 2017 roku o godzinie 10.00

w hali sportowej Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących MSiT w Oświęcimiu (ul. Bema 4).

Prace naszych uczennic będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej.

Jako nauczyciel geografii bardzo cieszę się z sukcesu naszych uczennic

i z całego serca jeszcze raz gratuluję.

A już niebawem kolejne – prestiżowe – konkursy dla wielbicieli nauk przyrodniczych.

Pozdrawiam

Krzysztof Kawka – nauczyciel geografii

1

PROTOKÓŁ

Z KONKURSU PIOSENKI ŚLĄSKIEJ

 „KARLIK” 

 Dnia 4 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki  Śląskiej  „Karlik”.

 Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III.

Jury w składzie:

  1. Celina Foik – przewodnicząca komisji
  2. Alicja Cheba
  3. Betina Pieczko

wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce  – I C

I miejsce –  III E

II miejsce – II B

II miejsce –  III C

III miejsce – II A

III miejsce – III A

III miejsce –  III B

 Wszystkim laureatom gratulujemy!!!

Projekt edukacyjny Wydawnictwa „Nowa Era”

Tytuł: Ty i Ja, Ja i Ty, w różnorodności siła tkwi …

ZAGŁOSUJ I TY – TWÓJ GŁOS POZWOLI ZDOBYĆ SZKOLE ŚRODKI FINANSOWE NA REALIZACJĘ TEGO PROEKTU. PRZEKONAJ SWOICH BLISKICH I  ZNAJOMYCH!

Zasady głosowania „Projekt z klasą”

PEMIĘTAJ – GŁOSZUJESZ NA PROJEKT NR

01276 

LINK DO PROJEKTU

https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/3794.html

Głosowanie internetowe rozpoczyna się w dniu 4 grudnia 2017r. i trwa do 14 grudnia 2017r. do północy (23:59).

  1. W głosowaniu internetowym może wziąć udział Uczestnik, który przed oddaniem pierwszego głosu:
    • wejdzie na stronę konkursu – www.projektzklasa.pl,
    • kliknie przycisk „Głosuj” przy wybranej przez siebie pracy konkursowej,
    • wypełni wyświetlony formularz głosowania podając imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz prawidłowo wpisze wyświetlające się hasło internetowe we wskazane pole,
    • aktywuje link, który zostanie automatycznie wysłany na adres e-mail Uczestnika,
    • zaakceptuje Regulamin głosowania oraz wyrazi zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Organizatora w celu niezbędnym do przeprowadzenia głosowania zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.)
  2. Kolejne oddanie głosu przez Uczestnika będzie się odbywało poprzez kliknięcie przycisku „Głosuj” przy wybranej pracy konkursowej, podanie adresu e-mail i wpisanie wyświetlającego się hasła internetowego oraz aktywację linku wysłanego na podany adres e-mail.
  3. Aktywacja linku przysłanego przez Administratora konkursu jest konieczna przy każdorazowym oddawaniu głosu. Link ten jest aktywny do północy dnia w którym został oddany głos. Dopiero aktywacja linku powoduje poprawne oddanie głosu na wybraną pracę konkursową.
  4. Uczestnik może oddać tylko jeden głos dziennie na jeden projekt w danej kategorii wiekowej.
  5. Uczestnik może wypełnić tylko jeden formularz głosowania, podać tylko jeden adres e-mail i tylko z tego adresu e-mail może oddawać głosy.
  6. Nie jest dozwolone oddawanie głosów w imieniu drugiej osoby.
  7. W głosowaniu internetowym mogą brać udział także Opiekunowie grup konkursowych oraz członkowie grup konkursowych, o których mowa w regulaminie konkursu „Projekt z klasą” VIII edycja.
  8. Podanie danych osobowych w formularzu ma charakter dobrowolny jednak niezbędny do przeprowadzenia głosowania. Uczestnikowi przysługuje prawo wglądu, poprawienia, a także do usunięcia swoich danych z bazy.
W dniu 24 listopada br chętni uczniowie klas 7 wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych
z chemii pt. „Moje pierwsze kroki w laboratorium chemicznym” w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
W ramach zajęć  uczniowie zapoznali się z takimi metodami rozdziału mieszanin jak: chromatografia, destylacja, sączenie, odparowanie. Wykonując samodzielnie  doświadczenia  w laboratorium uczniowie mogli poczuć się przez moment jak prawdziwi chemicy. Mam nadzieję, ze zajęcia podobały się młodzieży, ale przede wszystkim nauczyły ich posługiwania się podstawowym szkłem i sprzętem laboratoryjnym oraz wykonywania prostych doświadczeń, pozwalających rozdzielić mieszaninę na składniki. Już teraz zapraszam serdecznie wszystkich chętnych na kolejne zajęcia laboratoryjne, które odbędą się:
  • 26 stycznia 2018r. (piątek), godz. 1245 temat zajęć : „Metale mniej i bardziej aktywne”
  • 2 marca 2018r. (piątek), godz.1315 temat zajęć: „Typy reakcji chemicznych”

Beata Iłczyk-Kroworz

nauczyciel chemii