Sukces w Miejskim Konkursie Geograficznym „Jak dobrze znasz Ziemię?”

W dniu 23 maja 2017 roku odbyły się szkolne eliminacje do Miejskiego Konkursu Geograficznego „Jak dobrze znasz Ziemię?”.

Konkurs ten sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości mapy fizycznej i politycznej świata oraz umiejętność rozpoznawania ważnych obiektów geograficznych na podstawie ich fotografii i informacji o tych obiektach.

W szkolnych eliminacjach wzięło udział 18 uczniów klas V i VI. W wyniku eliminacji wyłoniono 3 reprezentantów szkoły w tym konkursie (uczniowie ci uzyskali najlepsze wyniki w eliminacjach). Reprezentantami szkoły zostali:

1. Przemysław Nowakowski, klasa VI „c”,
  2. Paweł Buchta, klasa VI „a”,
  3. Szymon Czajkowski, klasa V „c”.

Po wielogodzinnych przygotowaniach – podczas zajęć w szkole prowadzonych przez Pana Krzysztofa Kawkę oraz ciężkiej, samodzielnej pracy domowej, nierzadko pod okiem rodziców – uczniowie uczestniczyli w etapie miejskim konkursu, który odbył się w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu w dniu 9 czerwca 2017 roku.

Etap miejski składał się z 2 części. Pierwsza to test znajomości mapy. Po tej części nastąpił finał, w którym na uczestników czekało tylko 6 miejsc (6 najlepszych uczniów z całego Zabrza).

I tutaj nastąpiła ogromna niespodzianka finalistami zostali dwaj uczniowie naszej szkoły: Przemysław Nowakowski (VI „a”) oraz Szymon Czajkowski (V „c”). Gratulujemy!

Dodam, że o jedno miejsce w finałowej szóstce dzielnie w dogrywce walczył również Paweł Buchta (VI „a”). Może uda się w przyszłym roku.

Druga część konkursu – ścisły finał – polegała na odpowiadaniu na pytania dotyczące obiektów geograficznych pokazywanych w prezentacji multimedialnej. Ta część okazała się najtrudniejsza. Mimo wysokiego stopnia trudności z zadaniami konkursowymi finaliści radzili sobie dobrze, do tego stopnia, że Paweł Nowakowski (klasa VI „c”) zajął 2 miejsce w konkursie. Gratulujemy.

A ja już dzisiaj zapraszam wszystkich uczniów klas V, VI oraz VII jak również finalistów tegorocznej – IX edycji konkursu do całorocznych przygotowań do X edycji podczas zajęć dodatkowych. Ale to dopiero we wrześniu …

Gratuluję i dziękuję uczniom oraz ich rodzinom za wspieranie uczestników konkursu w zmaganiach konkursowych.

Krzysztof Kawka – nauczyciel przyrody i geografii

20170609_130108 20170609_130213 20170609_130217