Idee i akcja Fair Trade w Czternastce!

Szanowni Rodzice!

Idee i akcja Fair Trade w Czternastce!
W dniu 3 czerwca 2017 roku miłośnicy kawy w naszej szkole połączą siły, aby wspólnie ustanowić rekord liczby wypitych filiżanek kawy Fairtrade i okazać w ten sposób
solidarnośćz rolnikami zmagającymi się ze skutkami zmian klimatu. Zaznaczamy, że idee Fair trade nie dotyczą tylko kawy,
ale również wielu innych produktów np. herbaty czy uwielbianego przez dzieci kakao!
Zachęcamy do pobrania materiałów promujących idee Fair Trade w dniu pikniku środowiskowego, czyli 3 czerwca 2017 roku.
Opiekę nad stoiskiem Fair Trade objęli nauczyciele: przyrody p. Krzysztof Kawka,
p. Katarzyna Kasprzyk oraz p. Katarzyna Tenerowicz – nauczycielki współorganizujące proces kształcenia.
Materiały te można zanieść do swojego ulubionego sklepu lub sprzedawcy,
być może i tam sprzedawana będzie kawa ze znakiem Fair Trade oraz  inne produkty.

SMUTNE FAKTY:

Pracownik plantacji kawy zarabia 0,5 dolara (USD) amerykańskiego dziennie. ROCZNIE około 100 dolarów (USD).

Z każdej filiżanki, która wypijasz w restauracji producent kawy otrzymuje jedynie 5-25 groszy (PLN)!

Pracownicy plantacji kawy, herbaty, kakao nie są w stanie utrzymać, wykształcić swoich dzieci (nawet na poziomie szkoły podstawowej).

Nie są również w stanie zapewnić im podstawowej opieki lekarskiej! Często dzieci same ciężko pracują na tych plantacjach!

Więcej informacji o ideach i działaniach Fair Trade na http://www.fairtrade.org.pl/